PIC16F84A-04/P Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : PIC16F84A-04/P
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : PIC® 16F
Place of Origin : Original
MOQ : Negotiable
Price : Negotiable
Delivery Time : Negotiable
Payment Terms : T/T, L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 100000
Contact Now
PIC16F84A-04/P Specifications
Part Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 4MHz
Connectivity -
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 13
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 64 x 8
RAM Size 68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4 V ~ 5.5 V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case 18-DIP (0.300", 7.62mm)